Tłumaczenie aplikacji


Porady, triki dotyczące telefonów i Androida

Tłumaczenie aplikacji

PostPost: #1 przez Kot (na kacu) » 2 mar 2014, o 11:46

Jak wiecie wiele aplikacji z GooglePlay nie ma zaoferowanego języka polskiego.. Może ktoś zna dobrze język obcokrajowców i chciałby się trochę pobawić?

Potrzebne programy:

Java
Jak pewnie wiele osób przynajmniej kojarzy, Java jest obiektowym językiem programowania na którym opiera się cały Android. Nie ma tu sensu wnikać co i jak - to nie jest potrzebne. Wystarczy tylko wiedzieć, że Java jest nam niezbędna i tyla.

Jak się domyślam, Java jest obecna na waszych PC-tach - choćby z powodu przeglądania stron internetowych. Domyślam się również, że jest to środowisko JRE (Java Runtime Environment) - czyli wersja najprostsza, pozwalająca jedynie na "odtwarzanie" javowych apletów.
Ja sugeruję użycie do naszych celów wersji bardziej zaawansowanej, pozwalającej również na tworzenie obiektów, czyli wersji JDK (Java Development Kit).

JDK pobierzesz stąd:
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]

Jeżeli masz system Windows 7/Vista:
Spoiler:


Uwaga!
W przypadku problemów z detekcją Javy przez program de/kompilujący pliki apk w systemach x64 (bardzo częste zjawisko), sugeruję dodatkowe zainstalowanie środowiska Java w wersji x86.

SDK
SDK to moim zdaniem bardzo ważny składnik, lecz istnieją argumenty, że wcale nie jest on nam potrzebny. Jednak jeżeli mi wierzysz to instaluj. ( ;) )

SDK dla Androida znajdziesz tu:
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]

Dekompilacja:
Plik .APK można nawet otworzyć narzędziem do rozpakowywania np. WinRAR, lecz trzeba użyć specjalnego programu, który zdekompiluje apkę.

Kilka przykładów takich programów:

[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]

(Polecam APKTool)


Po dekompilacji:
Ten tryb otwarcia pliku apk daje nam, niestety, bardzo ograniczony dostęp do zasobów. Pomimo tego, że - jak nam się wydaje, bo tak widzimy - mamy władzę nad wieloma plikami to tak naprawdę nasza moc jest mocno ograniczona.
Po pierwsze dla tego, że wiele zasobów (np. pliki xml) są w formie dla nasz niezrozumiałej - są niezdekompilowane - chińskie krzaczki, kwadraciki itd.

Pliki tektowe:
O ile teksty zazwyczaj znajdują się w pliku strings.xml, lecz w innych wypadkach (słowa składają się np. na listę) znajdują się w pliku arrays.xml, który znajduje się w tym samym folderze (res\values). Je również należy przetłumaczyć ale trzeba być ostrożnym. Nie można usunąć żadnych znaków typu: < itd.
Tłumaczymy tylko to, co znajduje się w android:text="NAPIS", jeśli jest napisem, a nie fragmentem kodu, jak tu np. adroid:text="@string_main"

Pojedyncze słowa znaleźć można również w plikach xml w folderze res\layout.

Kompilacja:
Kompilujemy plik tym samym programem, który został dekompilowany.

Podpisywanie instalki:
Podpisywanie pliku apk podpisem elektronicznym.
Za pomocą tej opcji nadaje się plikowi apk elektroniczny podpis - bez niego Android nie zainstaluje aplikacji. Działanie opcji (poza "podpisaniem" pliku) zamieni nam wcześniej skompilowany plik z przedrostkiem unsigned na plik z przedrostkiem signed.

Wszystkie funkcje, kompilacja, dekompilacja podpisywanie jest właśnie w APKTool'u do, którego podałem link wyżej.

Problemy z dekompilacją, tłumaczeniem:
Musimy jednak pamiętać, że są aplikacje, które nie dają nam się zdekompilować lub skompilować. Może być też tak: Program po edytowaniu plików może wykryć np. błędy w strukturze i nici z całej pracy.
Co do autorów to coraz częściej też chronią woje pliki przed ingerowaniem w nich co nie daje nam czasem możliwości tłumaczenia.

Gdyby nastąpiły problemy proszę pisać w tym wątku. Z pewnością pomogę, powodzenia!
  • 0


Nie pomagam przez PW, od tego jest forum.
Pozdrawiam, Kot (na kacu).

Xperia J / Xperia SP / SGS II / iPhone 4
Avatar użytkownika
Forumowy dachowiec
Przyjaciel
 
Posty: 1803
Dołączył(a): 11 lis 2013, o 14:05
Lokalizacja: C:\Windows\System32
Telefon: SGS II / Xperia J
ROM: 4.0.4 / 4.1.2
Reputacja: 162

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Reputation System ©'
Najlepsze DemotywatoryDarmowy KatalogSex Randki